Canon RF 28-70mm F2L USM
Specifications for the Canon RF 28-70mm F2L USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | September, 2018 |
| Initial Price | $2,099.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 104mm |
| Length | 140mm |
| Weight | 1430g |
| Filter Thread | 95mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 28mm - 70mm |
| Number of Elements / Groups | 13/19 |
| Maxiumum Aperture | 2.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.39m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon RF 28-70mm F2L USM
B&H PhotoVideo
Adorama
MTF Plot of the Canon RF 28-70mm F2L USM
Lens Construction Diagram of Canon RF 28-70mm F2L USM
- RF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/2 to f/22
- Ultra-Low Dispersion Elements
- Ring-Type Ultrasonic Motor AF System
- Customizable Control Ring
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1938
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by