Canon EF 85mm f1.2L USM II
Specifications for the Canon EF 85mm f1.2L USM II
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Primes |
| Launch Date | February, 2006 |
| Initial Price | $1,999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 92mm |
| Length | 84mm |
| Weight | 1025g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 85mm |
| Number of Elements / Groups | 8/7 |
| Maxiumum Aperture | 1.20 |
| Minumum Aperture | 16.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.95m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 85mm f1.2L USM II
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/1.2-16
- High Precision Aspherical Lens Element
- Floating Optical System
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Dust & Moisture Resistant Sealing
- Truly Circular Diaphragm
- Super Spectra Coatings
- 72mm Filter Thread Diameter
1976
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by