Canon EF 70-200mm f/4L IS USM
Specifications for the Canon EF 70-200mm f/4L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | August, 2006 |
| Initial Price | $1,249.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 76mm |
| Length | 172mm |
| Weight | 760g |
| Filter Thread | 67mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 70mm - 200mm |
| Number of Elements / Groups | 20/15 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.20m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 70-200mm f/4L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range f/4-32
- Fluorite and UD Lens Elements
- Two Mode Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Full-Time Manual Focus Override
- Internal Zooming and Focusing
- Focus Range Limiter
- Water and Dust Resistant Sealing
- Truly Circular Diaphragm
1865
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by