Canon EF 50mm f1.2L USM
Specifications for the Canon EF 50mm f1.2L USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | August, 2006 |
| Initial Price | $1,599.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 86mm |
| Length | 66mm |
| Weight | 580g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 50mm |
| Number of Elements / Groups | 8/6 |
| Maxiumum Aperture | 1.20 |
| Minumum Aperture | |
| Minumum Focal Distance | 0.45m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 50mm f1.2L USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/1.2-16
- Aspherical Lens Element
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Minimum Focus Distance: 18"
- Depth of Field Scale and Infrared Index
- Tight Seal Structure Resists Moisture
- 72mm Filter Thread Diameter
1488
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by