Canon EF 14mm 2.8L II USM
Specifications for the Canon EF 14mm 2.8L II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Primes |
| Launch Date | August, 2007 |
| Initial Price | $2,199.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 80mm |
| Length | 94mm |
| Weight | 645g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 14mm |
| Number of Elements / Groups | 14/11 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.15m |
| Number of Diaphragm Blades | 6 |
Purchase Links for the Canon EF 14mm 2.8L II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-22
- Two UD and Two Aspherical Elements
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Truly Circular Diaphragm
- Moisture Proof and Dustproof Sealing
- Minimum Focus Distance: 7.9"
- Rear Gelatin Filter Holder
- Built-in Lens Hood
1824
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by