Canon EF 800mm f/5.6L IS USM
Specifications for the Canon EF 800mm f/5.6L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super-Telephoto Primes |
| Launch Date | January, 2008 |
| Initial Price | $12,999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 163mm |
| Length | 461mm |
| Weight | 4500g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 800mm |
| Number of Elements / Groups | 18/14 |
| Maxiumum Aperture | 5.60 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 6.00m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 800mm f/5.6L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/5.6-32
- Fluorite, UD, Super UD Lens Elements
- Two-Mode Image Stabilization System
- Ultrasonic Autofocus Motor & AF Stop
- Focus Preset & Focusing Range Limiter
- Manual Focus Override
- Dustproof and Moisture Proof Sealing
- Rotating Tripod Collar & Drop-In Filter
- Magnesium Alloy Barrel Construction
1932
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by