Canon EF 200mm f/2.0L IS USM
Specifications for the Canon EF 200mm f/2.0L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Primes |
| Launch Date | January, 2008 |
| Initial Price | $5,699.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 128mm |
| Length | 208mm |
| Weight | 2520g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 200mm |
| Number of Elements / Groups | 17/12 |
| Maxiumum Aperture | 2.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.90m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 200mm f/2.0L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2-32
- Fluorite and UD Lens Elements
- Two Mode Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Focus Motor
- Manual Focus Override
- AF Stop Button and Focus Preset
- Dustproof and Moisture Proof
- Removable, Rotatable Tripod Collar
- 52mm Drop-in Gelatin Filter Holder
1960
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by