Canon EF-S 18-200mm f3.5-5.6 IS
Specifications for the Canon EF-S 18-200mm f3.5-5.6 IS
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | |
| Lens Category | |
| Launch Date | August, 2008 |
| Initial Price | $699.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 79mm |
| Length | 102mm |
| Weight | 595g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 18mm - 200mm |
| Number of Elements / Groups | 16/12 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.45m |
| Number of Diaphragm Blades | 6 |
Purchase Links for the Canon EF-S 18-200mm f3.5-5.6 IS
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 29-320mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/3.5-36
- UD and Aspherical Lens Elements
- Optical Image Stabilization
- Zoom Ring Lock Lever
- Super Spectra Coatings
- Truly Circular Diaphragm
- Minimum Focal Distance: 1.5'
- 72mm Filter Thread Diameter
2129
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by