Canon EF 24mm f/1.4L II USM
Specifications for the Canon EF 24mm f/1.4L II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Primes |
| Launch Date | September, 2008 |
| Initial Price | $1,549.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 94mm |
| Length | 87mm |
| Weight | 650g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 24mm |
| Number of Elements / Groups | 13/10 |
| Maxiumum Aperture | 1.40 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.25m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 24mm f/1.4L II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/1.4-22
- Two Aspherical and Two UD Elements
- Sub Wavelength Lens Coating
- Ultra Sonic Motor Autofocus
- Full-time Manual Focus Override
- Minimum Focus Distance: 3.0"
- Dust and Water Resistant
- Circular Diaphragm - 8 Blades
- 77mm Filter Diameter
1781
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by