Canon TS-E 17mm f/4L
Specifications for the Canon TS-E 17mm f/4L
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Tilt-Shift |
| Launch Date | February, 2009 |
| Initial Price | $2,149.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 89mm |
| Length | 107mm |
| Weight | 820g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 17mm |
| Number of Elements / Groups | 18/12 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.25m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon TS-E 17mm f/4L
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- For EOS Cameras
- Aperture Range: f/4-22
- One Aspherical & Four UD Lens Elements
- Maximum Tilt: +/- 6.5º
- Maximum Shift: +/- 12mm
- Tilt & Shift Singly or In Combination
- Mount Rotation: 90º Left and Right
- Minimum Focus Distance: 9.8"
- Truly Circular Diaphragm
1637
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by