Canon TS-E 24mm f/3.5L II
Specifications for the Canon TS-E 24mm f/3.5L II
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Tilt-Shift |
| Launch Date | February, 2009 |
| Initial Price | $1,899.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 89mm |
| Length | 107mm |
| Weight | 780g |
| Filter Thread | 82mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 24mm |
| Number of Elements / Groups | 16/11 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.34m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon TS-E 24mm f/3.5L II
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- For EOS Cameras
- Aperture Range: f/3.5-22
- One Aspherical & Three UD Lens Elements
- Maximum Tilt: +/- 8.5º
- Maximum Shift: +/- 12mm
- Tilt & Shift Singly or In Combination
- Mount Rotation: 90º Left and Right
- Minimum Focus Distance: 8.3"
- Truly Circular Diaphragm
1553
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by