Canon EF-S 15-85mm IS USM
Specifications for the Canon EF-S 15-85mm IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | September, 2009 |
| Initial Price | $799.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 82mm |
| Length | 88mm |
| Weight | 575g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 15mm - 85mm |
| Number of Elements / Groups | 17/12 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.35m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-S 15-85mm IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 24-136mm (35mm Equivalent)
- UD and Aspherical Lens Elements
- Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Autofocus Motor (USM)
- Manual Focus Override
- Lightweight and Compact Design
- Truly Circular Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 1.2'
- 72mm Filter Thread Diameter
1771
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by