Canon EF 100mm f/2.8L IS Macro USM
Specifications for the Canon EF 100mm f/2.8L IS Macro USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Primes |
| Launch Date | September, 2009 |
| Initial Price | $1,049.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 78mm |
| Length | 123mm |
| Weight | 625g |
| Filter Thread | 67mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 100mm |
| Number of Elements / Groups | 15/12 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | |
| Minumum Focal Distance | 0.30m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 100mm f/2.8L IS Macro USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-32
- Life-Size (1:1) Macro Magnification
- Ultra-Low Dispersion Lens Elements
- Hybrid Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Focus Motor
- Focus Range Limiter
- Dustproof and Moisture Proof Sealing
- Truly Circular Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 12"
1859
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by