Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
Specifications for the Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | January, 2010 |
| Initial Price | $1,999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 89mm |
| Length | 199mm |
| Weight | 1490g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 70mm - 200mm |
| Number of Elements / Groups | 23/19 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.20m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-32
- Fluorite & Ultra-Low Dispersion Elements
- Two Mode Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Focus Motor
- Super Spectra Multi Coating
- Manual Focus Override
- Minimum Focus Distance: 3.9'
- Eight Blade Circular Aperture
- Dust & Moisture Resistant Sealing
1913
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by