Canon Extender EF 2x III
Specifications for the Canon Extender EF 2x III
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Extender |
| Launch Date | August, 2010 |
| Initial Price | $449.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 72mm |
| Length | 53mm |
| Weight | 325g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | mm |
| Number of Elements / Groups | 9/5 |
| Maxiumum Aperture | |
| Minumum Aperture | |
| Minumum Focal Distance | m |
| Number of Diaphragm Blades | |
Purchase Links for the Canon Extender EF 2x III
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 2.0x Magnification Factor
- Microcomputer Controlled
- Communication Between Lens & Camera
- Spectra Coating Reduces Ghosting/ Flare
- Protective Fluorine Coating
- Dust and Water Resistant
- Compatible with Select EF Mount Lenses
2073
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by