Canon RF 20-50mm F4 L IS USM PZ
Specifications for the Canon RF 20-50mm F4 L IS USM PZ
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | May, 2026 |
| Initial Price | $1,399.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 80mm |
| Length | 98mm |
| Weight | 420g |
| Filter Thread | 67mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 20mm - 50mm |
| Number of Elements / Groups | 13/11 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.24m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon RF 20-50mm F4 L IS USM PZ
B&H PhotoVideo
MTF Plot of the Canon RF 20-50mm F4 L IS USM PZ
Lens Construction Diagram of Canon RF 20-50mm F4 L IS USM PZ
- Full Frame | f/4
- Creator/Video-Optimized Zoom Lens
- Dual Nano USM Power Zoom
- Nano USM AF System
- Built-In Optical Stabilization
- Control Ring, PZ/MZ Switch
- Three UD, Three Aspherical Elements
- Minimal Focus Breathing
- Weather-Sealed Design, Fluorine Coating
17
Richard @ CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard @ CanonNews
Contact author
blog comments powered by