Canon RF 14mm F1.4L VCM
Specifications for the Canon RF 14mm F1.4L VCM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Wideangle Primes |
| Launch Date | February, 2026 |
| Initial Price | $2,599.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 77mm |
| Length | 112mm |
| Weight | 578g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 14mm - 14mm |
| Number of Elements / Groups | 18/13 |
| Maxiumum Aperture | 1.40 |
| Minumum Aperture | 16.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.24m |
| Number of Diaphragm Blades | 11 |
Purchase Links for the Canon RF 14mm F1.4L VCM
B&H PhotoVideo
MTF Plot of the Canon RF 14mm F1.4L VCM
Lens Construction Diagram of Canon RF 14mm F1.4L VCM
- Full-Frame | f/1.4 to f/16
- Ultra-Wide Hybrid Lens for Photo & Video
- Voice Coil Motor + Nano USM AF System
- De-Clickable, Manual Aperture Ring
- Custom Control Ring and Function Button
- BR, Fluorite, UD, & Aspherical Elements
- Super Spectra, SWC and ASC Coatings
- Rounded 11-Blade Diaphragm
- Weather-Sealed Design & Fluorine Coating
- Built-In Lens Hood, Rear Gel Filter Slot
60
Richard @ CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard @ CanonNews
Contact author
blog comments powered by