Canon RF 7-14mm F2.8-3.5L Fisheye STM
Specifications for the Canon RF 7-14mm F2.8-3.5L Fisheye STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | February, 2026 |
| Initial Price | $1,899.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 77mm |
| Length | 109mm |
| Weight | 476g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 7mm - 14mm |
| Number of Elements / Groups | 16/11 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 29.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.15m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon RF 7-14mm F2.8-3.5L Fisheye STM
B&H PhotoVideo
MTF Plot of the Canon RF 7-14mm F2.8-3.5L Fisheye STM
Lens Construction Diagram of Canon RF 7-14mm F2.8-3.5L Fisheye STM
- Full-Frame | f/2.8-3.5 to f/22-29
- Circular/Diagonal Fisheye Zoom, 190° AoV
- Rear Drop-In Filter System
- Leadscrew-Type STM Focus Motor
- Custom Control Ring and Function Button
- Inner Focus & Zoom, Low Focus Breathing
- UD and Aspherical Elements
- Super Spectra and ASC Coatings
- Rounded 9-Blade Diaphragm
- Weather-Sealed Design & Fluorine Coating
57
Richard @ CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard @ CanonNews
Contact author
blog comments powered by